LABDANUM - čtení o mystické vonné pryskyřici
Pečlivě zabalený prostor kolem nás je svět znalostí, předků a moudrosti. Najdeme v něm prastará mysteria, ztracené vědy a umění, spící magii, zapomenuté i teprve objevené. Je na nás, abychom z toho čerpali pokud se tak rozhodneme. Člověk nemusí být myslitelem, mágem nebo duchovní osobou, aby se ponořil do této studnice tajemství, darů a vhledů, aby byl zasvěcen do hlubšího pochopení přírody, vesmíru a našeho místa v něm. Nejsou potřeba ani žádné tituly, certifikáty, žádná zvláštní poznání nebo tajné nauky … Přijměte pozvání v autentické celistvosti vaší bytosti, přijměte pozvání za mystickou vůní světa, za poznáním labdana.
LABDANUM
Přírodní aromatické látky jsou vyjádřením prvotní krásy Země. Vyvolávají v nás myšlenky na nejrozmanitější místa a jsou doprovázeny fascinujícími příběhy.
Příběh labdana – komplexní vonné látky – je příběhem historického dědictví lidí, komunit, oblastí i období.
Za počátky labdana poputujeme do starověkého světa, kterému vládli bohové a faraoni.
Přesuňme se na skalnaté otevřené svahy, po celý den prosluněné a tudíž velmi proschlé. Mezi kameny se zelenají keře cistu ladanového, zdobené hedvábně bílými květy. Každý z květů je složen pěti jakoby mírně pomuchlanými okvětními plátky, které jsou uchyceny zářivě žlutým středem a dozdobeny kašmírovou skvrnou. Stále-zelený keř, v plné síle i kráse, odolává vysokým teplotám, nepřítomnosti vody i chudé půdě. Rostlina se sice přizpůsobila středomořskému klimatu v mírně nehostinných podmínkách, ale svému přežití vděčí především míze, kterou v žáru poledního slunce vylučuje a která ji ochraňuje před ztrátou vlhkosti.
Za dávných a dávných dob po této suché a vyprahlé krajině vodili pastýři stáda ovcí a koz. Zvířata si pochutnávala především na zelených listech cistu a pastýři odpočívali ve stínu stromů. Klid dne narušil okamžik, kdy se zvířata dostala do svých ohrad a pastýři byli zděšení podobou jejich srsti. Ta byla slepena v chomáčích velmi lepkavou pastou, jejímuž kouzlu aroma pastýři při vyčesávání doslova „podlehli“. A tak začal obchod s nejkomplexnější vůní světa – obchod s labdanem.
Pastýřům tedy přibyla další práce – každý večer vyčesávali srst svých zvířat a připravovali z ní pastu určenou k lékařskému a rituálnímu užití.
Faraoni starověkého Egypta nosili falešné vousy z kozích štětin impregnované labdanem pro vytvoření vonné aury.
Léčivé přípravky z labdana v podobě mastí používali Egypťané i mínojský královský dvůr na Krétě.
Egyptský bůh Osiris je zobrazován s nástroji – významný egyptolog Percy Newberry se domnívá, že jedním z nástrojů, který bůh drží v levé ruce je nástroj sloužící ke sběru labdana, který velmi rychle nahradil práci koz a ovcí.
Poptávka po labdanu stále rostla, zvířecí síla již nestačila a tak řemeslníci vymysleli nástroj vhodný ke sběru. Tím byl ladanesteria, nástroj připomínající hrábě, které však místo jednotlivých zubů mají dlouhé kožené řemínky – provázky.
Až do dnešní doby se na některých místech dochoval původní sběr labdana. Jedním z míst, kde se dodnes labdanum sklízí starým a přirozeným způsobem je oblast Sises nacházející se v severní Krétě. Za horského letního dne, kde z keřů doslova prýští pryskyřice, přicházejí sběrači s ladanesteriem, kterým doslova češou keře cistu ladanového. Roztavená pryskyřice se přichycuje na dlouhých řemíncích, když už je pryskyřice nabalená v dostatečném množství tak jej pomocí nožíku seřezávají a tvarují kuličky nebo placičky.
Ovšem nutno dodat, že ruční a prastarý způsob sběru je velice ojedinělý, většinou převládá sběr komerčního rázu. Sklízeči uřezávají srpy horní části rostliny, která je ohebná a prolitá pryskyřicí, větvičky se svážou v otepi a vaří se ve vodě spolu se sodou. Během vaření se pryskyřice oddělí – uvolní a rozpustí, proto je nutno přilít roztok kyseliny sírové, který pryskyřici vysráží. Tato činnost probíhá buď přímo v blízkosti sběru labdana nebo se materiál odváží do specializovaných provozoven, kde se zpracovává cestou nešetrnou.
Na konci 12. století se dostává vonná směs namíchaná z labdana, puškvorce a styraxu do Evropy. Podle místa vzniku a mísení směsi byla látka pojmenována Chypré – v překladu Kypr. Dnes se toto označení používá pro celé rodiny parfému s orientální, tajemnou až sofistikovanou vůní.
Labdanum – pryskyřice cistu ladanového – je vůní vysoce komplexní, smyslnou až animální, posvátnou a jednou z nejstarších známých vonných látek v historii.
Vůni doslova zahaluje tajemná atmosféra spojující animální, balzamicko-květinové a hřejivé tóny odhalující svá zemitá tajemství. Zadní tóny vydávají vůni medově-živočišnou, která připomíná a často bývá právě alternativou k živočišné ambergris.
Je to jedna z těch archetypálních vůní, která mnoho lidem nevoní, protože umí vyvolat vize naší vzdálené historie, našich zvířecích instinktů a všech dobře potlačovaných citů souvisejícími s našimi emocemi.
Vraťme se však ještě k samotnému keři CISTU.
Jak to všechno začalo … Kvůli této rostlině došlo na Olympu k velmi rušné hádce, která byla projevem mezi bohy a bohyněmi. Bohové chtěli dát rostlině léčivé vlastnosti, bohyně však trvaly na vlastnostech zkrášlovacích. Jelikož tento spor nikdo nedokázal ukončit ve prospěch jedné či druhé vlastnosti, získala rostlina vlastnosti obě.
Západnímu středomoří vládne cistus ladaniferus, východní části cistus creticus.
LABDANUM v dnešním parfumářském pojetí
Jak už bylo řečeno, labdanum se dnes používá převážně do parfémů orientálně laděných s intenzivně hlubinnou vůní. Slouží jako výborný fixátor vůně a zároveň se velmi lehce až s noblesou snoubí s jinými esencemi.
kosmetické užití a přínosy
Kosmetika s labdanem výrazně redukuje vrásky, má silné antiseptické, antimikrobiální, analgetické a protizánětlivé vlastnosti, které napomáhají celkového vzhledu pokožky. Výborně hydratuje suchou pokožku a s náležitou péčí se stará o pokožku citlivou či poškozenou. Labdanové balzámy uklidňují bolest svalů a kloubů. Tato vonná látka je vhodná pro lidi trpící nejrůznějšími kožními problémy, dokáže eliminovat staré i nové jizvy, uceluje rány, záněty a zastavuje infekce.
různé podoby zpracování
* surové labdanum - zpracování surové pryskyřice -
* éterický olej
* hydrolát
Při zpracování formou vaření vyplave labdanum z vody napovrch v podobě tzv. Oleoresinu. Rafinací extrakcí rozpouštědel získáme lepkavou hmotu konzistencí obdobnou medu. Poté parní destilací získáme cistusový éterický olej a vedlejším produktem hydrolát cistus. Éterický olej je vůní hlasitější, ovocnější, sucho-dřevitou. Hydrolát je velmi jemné, lehounké vůně.
nehmotná úroveň
Labdanum je velmi ceněno ve světě vykuřování, dýmování, aromaterapii. Jedním z jeho darů he, že odhaluje co je skryté. Noří se do nejhlubších částí nás samých a zaměřuje nás na to, co je podstatné a na to, co je skryté a má být poznáno. A právě proto má labdanum velkou afinitu k posvátným olejům pojící se např. s myrhou nebo santálem. Afinita ke třetímu oku pomáhá vyvolat buněční informace, které se zdají být navždy ztraceny …