POMANDER – osobní vonný šperk
Jablko z Ambry, tak zní doslovný překlad drobného, kulatého předmětu, který byl v 16. století ozdobou i ochranou lidstva.
Slovo POMANDER pochází z francouzského slova pomme d´ambre. Některé zdroje velmi mylně uvádějí překlad v podobě „jablko z jantaru“, ovšem ambru zde musíme chápat jako složku animálního původu, nikoliv jako jantar – rostlinnou pryskyřici.
Vánoce. Období vůní. Pomeranč a hřebíček … Každý z nás se s pomanderem již ve svém životě setkal, ovšem málokdo by dokázal pojmenovat nebo vysvětlit jeho roli. V nejjednodušší formě a v okruhu prostého lidu byl tím nejvoňavějším pomanderem aromatický pomeranč vyplněný či ozdobený hřebíčkem.
Rozkvět pomanderů přichází ruku v ruce se středověkem – obdobím nejsilnějšího lidského zápachu a špíny. Již tenkrát se věřilo a lékaři bylo potvrzeno, že vůně mají léčivé vlastnosti a vdechování vonných látek a aromat je nezbytné pro prevenci a léčbu závažných onemocnění. Profylaktická funkce vůně byla velmi důležitá po celý středověk a renesanci – vdechování vonných látek a překrývání tělesného zápachu parfémem byla nedílnou součástí všedního dne.
Pod pojmem „pomander“ si můžeme v nejjednodušší formě představit malou, kulovitou nádobku, jež se otevírala jako medailonek – na dvě stejné poloviny, nebo několik dílků. Pomandery byly vyráběny nejčastěji ze stříbra, jelikož tento kov byl považována za antiseptikum. Talent a vynalézavost klenotníku neměla hranice – pod jejich rukama vznikaly unikátní filigránové klece z drahých kovů, bohatě zdobených drahými kameny, perlami, emailově zdobenými. Jejich cena byla mnohdy až astronomických rozměrů, tudíž se pomandery staly výsadou pouze bohaté lidu – královských rodin, aristokracie, bohatých obchodníků a vysoce postavené šlechty. Pomandery se zároveň staly jedinečným i extravagantním módním doplňkem nejen žen, ale i mužů. Ženy je nejčastěji nosily zavěšeny na dlouhém řetízku jako volně se pohybující náhrdelník, kdy samotný se samotný pomander nacházel téměř v úrovni pasu. Muži naopak dávali přednost uchycení pomanderu za opaskem nebo si nechali vyrobit miniaturní verzi v podobě prstenu.
Pomander jako osobní šperk s přidanou hodnotou
Umělecký, bohatě zdobený předmět sloužil jako každodenní osobní šperk či jako otevřená parfémová lahvička, kterou majitel nosil stále u sebe. Uvnitř nádobky se nacházela uhnětená kulička z vonných přírodních látek, která sloužila k ovonění vzduchu i jako prostředek proti nakažlivým chorobám. Aromatický kulička byla vyrobena z vonných olejů, koření, sušených květin, ovoce a animálních látek – pižma a ambry. V recepturách se objevovaly sušené květy růží, hřebíček, rozmarýna, skořice, benzoinová pryskyřice, labdanum, muškátový oříšek, ambra – ambergris. Jednotlivé ingredience byly nejčastěji spojovány voskem a hněteny do kuliček, v případě nádobky s dílčími přihrádkami byly používány byliny nebo vůně jednotlivě. Konečná vůně byla dosti ovlivněna Orientem – vůně s příměsí animální složky, těžších a intenzivnějších vonných látek.
Pomander byl považován za symbol štěstí a zdraví, což není divu, když
* ochraňoval před epidemiemi – morem a infekcemi
* překrýval nepříjemný tělesný zápachem
* spojoval člověka s božstvím prostřednictvím vůně
* splňoval roli terapeutickou
* sloužil jako talisman a osobní šperk
* chránil svého majitele před jedovatým zápachem šířícím se všude kolem
Vonným látkám byla napříč historie a kultury přisuzována velmi důležitá role. Vůně člověka propojovaly, ochraňovaly, léčily, přinášely mu potěšení i rozkoš.
Takový osobní pomander je možno si pořídit i v dnešní době – v nabídce máme filigránové nádobky, vonné kuličky, kompozici s autentickou vůní historických pomanderů a pro ty tvořivější nabízíme balíček s přírodními ingrediencemi pro vytvoření vonné botanické kuličky.
Pomanderové klícky a doplňky k nim najdete na našem eshopu v této sekci pomander - vonný šperk