Logo
zavolat nám můžete kdykoliv
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
"Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda." Hippokrates
04.11.2022
KOŽNÍ PROBLÉMY - telefonická konzultace
Kožní problémy / ekzémy, lupenka, citlivá pokožka, akné, opary, jizvy, ... / u dětí i dospělých jsou stále častějším tématem. Příčina vzniku je pouze ... číst celé
zobrazit více
 1. Úvod
 2. Blog
 3. POMANDER – osobní vonný šperk
05.02.2023

POMANDER – osobní vonný šperk

Jablko z Ambry, tak zní doslovný překlad drobného, kulatého předmětu, který byl v 16. století ozdobou i ochranou lidstva.

Slovo POMANDER pochází z francouzského slova pomme d´ambre. Některé zdroje velmi mylně uvádějí překlad v podobě „jablko z jantaru“, ovšem ambru zde musíme chápat jako složku animálního původu, nikoliv jako jantar – rostlinnou pryskyřici.

Vánoce. Období vůní. Pomeranč a hřebíček … Každý z nás se s pomanderem již ve svém životě setkal, ovšem málokdo by dokázal pojmenovat nebo vysvětlit jeho roli. V nejjednodušší formě a v okruhu prostého lidu byl tím nejvoňavějším pomanderem aromatický pomeranč vyplněný či ozdobený hřebíčkem.

 

Rozkvět pomanderů přichází ruku v ruce se středověkem – obdobím nejsilnějšího lidského zápachu a špíny. Již tenkrát se věřilo a lékaři bylo potvrzeno, že vůně mají léčivé vlastnosti a vdechování vonných látek a aromat je nezbytné pro prevenci a léčbu závažných onemocnění. Profylaktická funkce vůně byla velmi důležitá po celý středověk a renesanci – vdechování vonných látek a překrývání tělesného zápachu parfémem byla nedílnou součástí všedního dne.

Pod pojmem „pomander“ si můžeme v nejjednodušší formě představit malou, kulovitou nádobku, jež se otevírala jako medailonek – na dvě stejné poloviny, nebo několik dílků. Pomandery byly vyráběny nejčastěji ze stříbra, jelikož tento kov byl považována za antiseptikum. Talent a vynalézavost klenotníku neměla hranice – pod jejich rukama vznikaly unikátní filigránové klece z drahých kovů, bohatě zdobených drahými kameny, perlami, emailově zdobenými. Jejich cena byla mnohdy až astronomických rozměrů, tudíž se pomandery staly výsadou pouze bohaté lidu – královských rodin, aristokracie, bohatých obchodníků a vysoce postavené šlechty. Pomandery se zároveň staly jedinečným i extravagantním módním doplňkem nejen žen, ale i mužů. Ženy je nejčastěji nosily zavěšeny na dlouhém řetízku jako volně se pohybující náhrdelník, kdy samotný se samotný pomander nacházel téměř v úrovni pasu. Muži naopak dávali přednost uchycení pomanderu za opaskem nebo si nechali vyrobit miniaturní verzi v podobě prstenu.

Pomander jako osobní šperk s přidanou hodnotou

Umělecký, bohatě zdobený předmět sloužil jako každodenní osobní šperk či jako otevřená parfémová lahvička, kterou majitel nosil stále u sebe. Uvnitř nádobky se nacházela uhnětená kulička z vonných přírodních látek, která sloužila k ovonění vzduchu i jako prostředek proti nakažlivým chorobám. Aromatický kulička byla vyrobena z vonných olejů, koření, sušených květin, ovoce a animálních látek – pižma a ambry. V recepturách se objevovaly sušené květy růží, hřebíček, rozmarýna, skořice, benzoinová pryskyřice, labdanum, muškátový oříšek, ambra – ambergris. Jednotlivé ingredience byly nejčastěji spojovány voskem a hněteny do kuliček, v případě nádobky s dílčími přihrádkami byly používány byliny nebo vůně jednotlivě. Konečná vůně byla dosti ovlivněna Orientem – vůně s příměsí animální složky, těžších a intenzivnějších vonných látek.

Pomander byl považován za symbol štěstí a zdraví, což není divu, když

* ochraňoval před epidemiemi – morem a infekcemi

* překrýval nepříjemný tělesný zápachem

* spojoval člověka s božstvím prostřednictvím vůně

* splňoval roli terapeutickou

* sloužil jako talisman a osobní šperk

* chránil svého majitele před jedovatým zápachem šířícím se všude kolem

Vonným látkám byla napříč historie a kultury přisuzována velmi důležitá role. Vůně člověka propojovaly, ochraňovaly, léčily, přinášely mu potěšení i rozkoš.

Takový osobní pomander je možno si pořídit i v dnešní době – v nabídce máme filigránové nádobky, vonné kuličky, kompozici s autentickou vůní historických pomanderů a pro ty tvořivější nabízíme balíček s přírodními ingrediencemi pro vytvoření vonné botanické kuličky.

Pomanderové klícky a doplňky k nim najdete na našem eshopu v této sekci pomander - vonný šperk

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
      NABÍZÍME VÁM
 • kvalitní a námi prověřené suroviny 
 • individuální přístup 
 • nabídku vám rádi přizpůsobíme
 • poradenství zdarma 
 • věrnostní systém a slevové akce
 • dlouholeté zkušenosti v oboru 
 • přednášky, workshopy, kurzy
 • možnost spolupráce - pro obchody, eshopy, blogery

 

 krása se nachází všude kolem nás,
 i tam, kde ji nejméně očekáváme

 nádherné květy hedvábného stromu Ceiba

Kontakty
TVOŘIVÝ SVĚT - v souladu s přírodou
Copyright © TVOŘIVÝ SVĚT 2009-2023. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz